2025 Open Monumentendagen op 13 en 14 september a.s.

Op zaterdag 13 en zondag 14 september vinden de jaarlijkse Open Monumentendagen weer plaats. Door heel Nederland worden dan activiteiten georganiseerd die verband houden met de vele monumenten die ons land rijk is. Duizenden daarvan worden gratis opengesteld om het grote publiek de gelegenheid te geven ze goed te bekijken en zo het draagvlak voor de monumentenzorg te vergroten. En behalve die gratis openstellingen zijn er ook tentoonstellingen, rondleidingen, fietsroutes, wandelingen, muziekvoorstellingen en allerlei andere activiteiten.
Dit jaar is het thema Erfgoed & Architectuur / Gebouw(d) om te blijven. Klik voor meer informatie op Info Nederland Monumentenland Of klik meteen door naar Open Monumentendag Comité Súdwest-Fryslân Speciaal voor de gelegenheid is ook een mooie app ontwikkeld: Nederland Monumentenland.
Eropuit in Súdwest-Fryslân? Van plan om er op 13 en 14 september in Súdwest-Fryslân op uit te gaan? Ga dan voor inspiratie naar Open Monumentendag Súdwest-Fryslân 2025 want natuurlijk heeft ook de Gemeente SWF voor de monumentenliefhebber weer leuke en verrassende activiteiten in petto. Met 740 rijksmonumenten behoort SWF bij de top 15 van grootste monumentengemeenten in Nederland! Voor 25 daarvan draagt onze stichting moment zorg.
Onze monumenten op de kaart In 2021 hebben wij ons tienjarig bestaan gevierd met een mooi geïllustreerd magazine: 25 PARELS in Súdwest-Fryslân. De kaart hieronder laat zien waar die 25 parels liggen. Klik op Magazine om het te lezen en de kaart beter te bekijken.

Natuurlijk zijn ook verschillende monumenten die bij onze stichting zijn ondergebracht op 13 en 14 september open voor publiek. Daaronder de Broerekerk in Bolsward en verschillende kerken waarvan de torens tot ons bezit horen (o.a. Grote Kerk Hindeloopen, Victoriustsjerke Pingjum en Gertrudiskerk Workum) maar ook Koren- en Pelmolen ‘De Onderneming‘ in Witmarsum. Hier bakt mevrouw De Molenaar samen met collega-bakker Jippe Braaksma het heerlijkste brood, de gezondste roggebroden en de lekkerste koeken.

Witmarsum - Koren- en Pelmolen ‘De Onderneming’. Vóór de molen en parallel aan de Witmarsumervaart loopt het fietspad dat deel uitmaakt van de Molenfietsroute Zuidwest-Friesland. Zin om de tocht van een kleine 50 km te fietsen? Klik dan op Molenfietsroute Zuidwest-Friesland.

Een paar van onze monumenten zijn altijd te bezichtigen – van wat verder weg of van dichtbij. Natuurlijk onze kerktorens, maar bijvoorbeeld ook de windmotoren van Hartwerd (1925) en Jousterp (1924; foto hierboven) en de klokkenstoelen van Ypecolsga, Indijk en Skarl.

Het intieme kerkhof met klokkenstoel van Smallebrugge (hierboven) ligt op particulier terrein en kan alleen worden bezocht tijdens de Open Monumentendag van zaterdag 13 september. Een unieke kans, dus.

Foto na 1963: Collectie Henk Gorter, Workum
En wie, tot slot, in het ‘ Open Monumentenweekend’ toevallig met de boot vanuit Workum via It Soal richting het IJsselmeer vaart, kan vanaf het water een blik werpen op It Toarntsje, de kleine vuurtoren van het Elfstedenstadje Workum. Hierboven een nostalgische foto van omstreeks 1963. Hieronder een plaquette aan het vuurtorenhuis met Reid de Jong en zijn onafscheidelijke pijpje, de vuurtoren met wachtershuis en verschillende historische zeilschepen.

Strontrace De vuurtoren speelt een belangrijke rol tijdens de jaarlijkse Strontrace die sinds 1974 wordt gehouden. Reid de Jong (1934-2020), jarenlang bewoner van het It Toarntsje, organiseerde de eerste wedstrijd waarbij historische zeilschepen, net zoals vroeger, in één keer zeilend (dus zonder inzet van mechanische kracht) heen en terug varen van Workum naar Warmond in de Bollenstreek. In het verleden werd via deze historische vaarroute koemest (stront/jarre) van Friese bodem naar de Hollandse geestgronden vervoerd. Voor de beroemde bollenteelt. In plaats van natte stront worden tegenwoordig droge mestkorrels vervoerd. Tijdens de wedstrijd wordt bovenop het torentje een open vuur ontstoken als baken in de nacht voor de terugkerende schepen. Klik op Zeilroute Strontrace voor het traject. De Strontrace 2025 is onderdeel van de feestelijke Strontweek die van 19 tot 24 oktober 2025 in Workum plaatsvindt. Dat is een mooi vooruitzicht voor over ruim een maand.
Voor nu eerst maar eens op naar de Open Monumentendagen van 13 en 14 september!
Bericht geplaatst op 10 september 2025

<< Terug
|